Nie trzeba za wiele wystarczy tylko, że spojrzymy na telefon. Nawet mając w urządzeniach apple jaibreaka nie musimy gdy telefon przeskanuje naszą twarz przesuwać po ekranie palcem, ponieważ zrobi to za nas wtyczka. Taka technologia pojawiła się po raz pierwszy w telefonach apple, a mianowicie w iPhone X. Face ID jest to rodzaj technologi biometrycznej, która pozwala na odblokowanie smartphona lub na zalogowanie się do konkretnej usługi za pomocą właśnie tej metody skanowania twarzy. Podstawą takiej technologi jest system dwóch modułów sensorowych. Pierwszy z nich odpowiedzialny jest za emitowanie punktów podczerwonych na twarz użytkownika, a drugi natomiast je odczytuje. Dane, które zebrane są przez urządzenie w ten sposób pozwalają określić kształt twarzy użytkownika oraz przyczynią się do jego odblokowania.

Jak Skuteczne Jest Face ID?

Im więcej przez czujnik emitowanych jest punktów projektowych na twarz użytkownika tym technologia odblokowywania telefonów jest bardziej precyzyjna. Nasze urządzenie podczas pobierania danych z naszej twarzy jest w stanie odczytać z niej nawet najdrobniejsze szczegóły, przez co bardzo trudno jest podrobić kogoś i oszukać sprzęt powodując dzięki temu, że odblokuje się on. Technologia ta jest rozwojowa, ponieważ do czasu usunięcia zapamiętanych danych lub wykonania formatu danego sprzętu uczy się ona i potrafi precyzyjnej rozpoznać to czy dany użytkownik jest właścicielem danego telefonu. W efekcie gdy zapuścimy brodę, włosy, czy założymy okulary Face ID będzie wiedzieć, że jest to dalej ta sama osoba i przyzna jej dostęp do systemu. Jeśli z jakiegoś powodu odblokowanie telefonu za pomocą twarzy się nie powiedzie pozostaje nam awaryjny sposób czyli odblokowanie sprzętu za pomocą kodu.

Face ID Czy Touch ID?

Face ID powstało, by zastąpić Touch ID dzięki temu producenci w łatwy sposób mogą pozbyć się ramek w urządzeniu zastępując je ekranem. W pierwszej metodzie do odblokowywania wykorzystywana jest twarz natomiast w drugiej linie papilarne znajdujące się na naszych palcach u rąk. Wiele badań porównujących obie te metody odblokowywania wykazały jednak, że w wielu przypadkach Touch ID jest szybszą metodą nic dziwnego, ponieważ na rynku jest ona już od kilkunastu lat, a Face ID jest to technologia, która od niedawna została zaimplementowana do urządzeń mobilnych. Jednak kto wie może w przyszłości będzie ona tak dobra, a może nawet lepsza od Touch ID. To z jakiej metody odblokowywania danego sprzętu będziemy korzystać należy do naszego indywidualnego wyboru ważne jest tylko to, że jeśli ktoś posiada bardzo ważne dane na swojej maszynie mobilnej to żeby w bezpieczny dla niego sposób ochronił je.

Udostępnij