Instalacje elektryczne w naszych mieszkaniach muszą gwarantować nam stuprocentowe bezpieczeństwo. Stare, niebardzo zabezpieczone, czy też w licznych wypadkach w ogóle, instalacje elektryczne, powinny zmobilizować nas do ich niezwłocznej wymiany.

Dobrze jest wspomnieć w tym miejscu, że skrzynka bezpiecznikowa, w której umieszczone są topikowe korki, nie spełnia już podstawowych zasad bezpieczeństwa, o które oczywiście, musimy się zatroszczyć. Posiadanie wystarczająco zabezpieczonej instalacji wiąże się w szczególności z tym, że w naszych mieszkaniach używa się coraz to więcej nowoczesnych urządzeń elektrycznych, które cechują się dużo większą wrażliwością na przepięcia oraz to, jakiej jakości energia jest im dostarczana.

Bezpieczniki topikowe w znanej wszystkim skrzynce, nie spełniają już niestety wymogów tekiego typu urządzeń. Nie są one wyposażone również w jakiekolwiek zabezpieczenia, które mogą ochronić przed porażeniem prądem. W innowacyjnych instalacjach elektrycznych jest to z kolei konieczność. Wymiana starej instalacji elektrycznej powinna być wykonana więc zarówno ze względu na nasze bezpieczeństwo jak i przedłużenie trwałości urządzeń, z których na codziennie korzystamy.

Wymiana Instalacji Elektrycznej

Kiedy więc trzeba wymienić instalację elektryczną? Otóż, jeżeli instalacja elektryczna, którą posiadamy, składa się, z wykorzystanych do zasilania gniazdek wtyczkowych, kabli aluminiowych lub za cienkich przewodów miedzianych, to taki przewód, biorąc na wzgląd własne bezpieczeństwo, należy wymienić na grubszy. Kolejnym znakiem wymiany starej instalacji elektrycznej jest niedostateczna liczba obwodów. Należy mieć na uwadze również to, czy w pomieszczeniach mokrych bądź tych, w których znajduje się ceramiczna lub kamienna podłoga zamontowana jest dwużyłowa instalacja elektryczna- jeżeli tak, musimy ją również wymienić.

Statystyki dotyczące instalacji elektrycznych, które mamy w naszych mieszkaniach, wzbudzają niepokój. Nigdy nieodnawiana instalacja elektryczna w naszych mieszkaniach jest spotykana faktycznie często. Dobrze jest wspomnieć o tym, że to właśnie tak zapuszczona instalacja elektryczna, jest powodem ponad 8 tysięcy pożarów, które co roku występują w polskich domach.

Udostępnij